Jdi na obsah Jdi na menu
 


Potrava

12. 7. 2008

Zrní je základ

I volně žijící andulky se ve své australské vlasti živí semeny trav a bylin. I když musejí při neustálém vyhledávání potravy létat i velmi suchými oblastmi a vodní toky jsou už nebo ještě vyschlé, pijí alespoň rosu ze stébel trávy. Voda je totiž nutná pro jejich přežití už proto, že ji potřebují ke změkčování suchých zrn ve voleti.

Podle nejnovějších poznatků o výživě andulek v přírodě jsou výrobci krmných směsí vyvíjeny vyvážené směsi zrní jako základ stravy. Obsahují 30 % lesknice, 45 % prosa, 15 % loupaného ovsa a 5 % nigeru. Někteří chovatelé si sami krmnou směs v tomto poměru míchají. Musí ji ovšem doplňovat i o ostatní složky, zejména o vitamíny a minerální látky (jód proti onemocnění štítné žlázy, jiné skupiny látek pro podporu tvorby a růstu peří).

Pro mladé andulky se kupuje senegalské proso v klasech, což je oblíbená pochoutka i starších andulek. Senegalské proso je navíc i velmi zdravé, protože je lehce stravitelné, i když je andulka schopná zlikvidovat celý klas najednou. Klásek se zavěšuje doprostřed klece a andulky si s ním také rády hrají, což je navíc nutí i ke zdravému pohybu.

U kupovaných směsí se doporučuje udělat zkoušku klíčivosti, protože jen klíčivé zrní je bohaté na živiny. Pro správné zachování klíčivosti je třeba zrní skladovat na suchém, tmavém a větraném místě v bavlněných nebo papírových sáčcích; nikdy ne ve sklenicích nebo igelitových sáčcích.

Jedna andulka spotřebuje denně dvě čajové lžičky zrní, které dostane ráno. I když to vypadá, že žádné zrní neubylo, opak je pravdou. Při loupání zrníček ale prázdné slupky padají zpátky do mističky, takže se na první pohled zdá, že andulka nejí. Aby se snáze dostala k nevyloupaným semínkům pod vrstvou prázdných slupek, mají se zhruba odpoledne prázdné slupičky odstraňovat. Když už večer nezbývá andulce žádné zrní na ráno, přidá se lžička, protože pták potřebuje trvalý přísun energie. Andulky se nesmějí překrmovat a živit takovou stravou, ze které zbytečně tloustnou: srdíčky a různými tyčin- kami ze zrní slepovanými cukrem nebo medem ap.

Voda na pití

Bez zrní nelze žít a bez vody nelze pít, chtělo by se parafrázovat vlajkovou píseň totality. I andulka potřebuje denně čerstvou vodu. Postačí samozřejmě ta z vodovodu, ale nesmí být příliš studená. Přilepšit lze buď minerálkou bez bublinek, nebo speciálním nápojem pro ptáky, který se kupuje ve specializovaných obchodech.

Vejce

Vajíčka jako doplněk jídelníčku obsahují živiny, které by se jinak těžko nahrazovaly. Pokud je andulka živena doma vyrobenými směsmi, stačí podávat vejce dvakrát týdně. V době líhnutí však musejí být andulkám k dispozici denně.

Vajíčko pro andulky se musí vařit nejméně deset minut, aby se zničily veškeré choroboplodné zárodky typu salmonela aj.

 

Náhledy fotografií ze složky Kubíšek

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář